خانه / دسته‌بندی نشده / اهمیت پلاستیک مخصوص گلخانه و تاثیر آن در رشد گیاهان
پلاستیک مخصوص گلخانه

اهمیت پلاستیک مخصوص گلخانه و تاثیر آن در رشد گیاهان

گیاهان برای رشد به نور، خاک و آب نیاز مبرایی دارند و بدون آن رشد گیاه با مشکل روبرو خواهد شد. به همین دلیل برای رشد گیاهان در تمامی شرایط آب و هوایی پلاستیک مخصوص گلخانه نیاز است تا گیاهان را از عوامل محیطی و طبیعی به دور نگه دارد.

پوشش گلخانه ای یا پلاستیک مخصوص گلخانه یکی از اصلی‌ترین اجزای تشکیل دهنده گلخانه به شمار می‌رود، به همین دلیل انتخاب یک نایلون استاندارد برای گلخانه یکی از ضرورترین کارهایی است که یک گلخانه دار می‌بایست انجام دهد. 

در ادامه به بررسی و انتخاب پلاستیک استاندارد گلخانه خواهیم پرداخت.

نایلون یا پلاستیک استاندارد گلخانه چیست؟

قبل از بررسی و انتخاب پلاستیک گلخانه بد نیست تعریفی از این پوشش پلیمری داشته باشیم. اگر بخواهیم تعریفی از نایلون های صنعتی داشته باشیم می‌توانیم اینگونه بیان کنیم که پلاستیک ‌های مخصوص گلخانه در مقابل اشعه‌ی UV در بازه های زمانی مشخصی مقاوم هستند.

همچنین این نایلون ها عمدتا با ضخامت های بالای ۲۰۰ میکرون و عرض های بالای ۴۰ متر تولید می‌شوند.

تولید پلاستیک گلخانه 

تولید پلاستیک گلخانه با سایر نایلون ها تفاوت دارد به دلیل ابعاد و جنس این پوشش های پلیمری نیاز است تا با استفاده از دستگاه‌های خاصی نایلونهای سه لایه تولید شود. در این فرایند با توجه به نیاز مصرف کننده افزودنی های خاصی هم به پلاستیک های گلخانه اضافه می‌شود به عنوان مثال افزودنی UV باعث می‌شود تا گیاهان در برابر اشعه‌ی ماورا بنفش خورشید محافظت می‌گردد.

اولین گام برای انتخاب پلاستیک مخصوص گلخانه توجه به نوع سازه و ابعاد گلخانه است چنانچه سازه گلخانه شما توسط شرکت گلخانه ساز نصب شده باشد احتمالا ابعاد دقیق نایلون مورد نیاز شما را اعلام خواهند کرد.

پس از آن با توجه به نوع شرایط آب و هوایی منطقه شما می‌بایست پلاستیک مخصوص آن منطقه را خریداری کنید به عنوان مثال مناطق آب و هوایی که بادهای شدیدی در آنجا می‌وزد نیاز به افزودنی EVA وجود دارد این کار باعث کشش پلاستیک افزایش قابل توجهی یابد. 

در ادامه به پراستفاده ترین افزودنی‌های پلاستیک گلخانه خواهیم پرداخت.

پلاستیک مخصوص گلخانه

معرفی افزودنی‌های پلاستیک گلخانه

افزودنی و پایدار کننده UV

افزودنی UV یا آنتی UV گیاهان را در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید محافظت می‌کند و مانع از پوسیده شدن پلاستیک در آفتاب می‌شود.

افزودنی IR

این افزودنی از خارج شدن اشعه مادون قرمز جلوگیری می‌کند و باعث حفظ گرمای محیط داخلی گلخانه می‌شود. با تغییرات شدید دمایی این محصول داخل این گلخانه آسیب نمی‌بینید. 

افزودنی EVA

این افزودنی باعث افزایش کشش پلاستیک می‌شود در مناطقی که طوفان‌های شدید زیاد وجود دارد این نوع افزودنی از پاره شدن پلاستیک های گلخانه تا حد زیادی جلوگیری می‌کند. 

افزودنی LD

به طور خلاصه این افزودنی باعث پراکندگی نور در محیط گلخانه می‌شود.

چه عواملی بر قیمت نایلون گلخانه تاثیر می‌گذارد؟

  • مقدار و نوع افزودنی استفاده شده در پلاستیک مخصوص گلخانه 
  • مقدار خرید
  • متراژهای مختلف به عنوان مثال با افزایش عرض پلاستیک گلخانه قیمت آن هم افزایش می‌یابد. 
  • نوع مواد اولیه استفاده شده در تولید پلاستیک گلخانه هم تاثیر زیادی بر روی قیمت دارد برخی تولید کننده گان از مواد درجه ۲ یا ۳ برای تولید پلاستیک استفاده می‌کنند که کیفیت و دوام کالا به شدت کاهش می‌یابد. اما شرکت‌های مطمئن و سابقه دارد مانند پرشین پوشش پلیمر تولید پلاستیک گلخانه را با بهترین مواد و استانداردهای جهانی انجام می‌دهند. 

سخن پایانی

متوجه شدیم که پلاستیک گلخانه‌ای که به ظاهر ساده و بی اهمیت می‌آید چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد و برای انتخاب پلاستیک گلخانه حتما از یک مشاور راهنمایی بگیرید.

در پایان هر گلخانه دار باید با توجه به شرایط آب و هوایی، نوع محصولی که کشت می‌کند و همچنین نوع سازه و مقدار سازه‌ای که دارد اقدام به خرید پلاستیک گلخانه کند. 

یکی از شرکت های تولید کننده پلاستیک مخصوص گلخانه پرشین پوشش پلیمر است که از سال ۱۳۹۰ در خدمت صنایع کشاورزی و باغداری می‌باشد.

این شرکت در زمینه پوشش‌های گلخانه‌ای، پوشش دوم گلخانه، پوشش‌های ضد عفونی کننده خاک فعالیت دارد و در صورت راهنمایی برای خرید پلاستیک گلخانه می‌توانید از طریق لینک زیر با این شرکت در تماس باشید.

https://persianpoushesh.com/

درباره‌ی admin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *